Festiwal Szkół Teatralnych

TEATR – Adidas, Despacito i święci, czyli Festiwal Szkół Teatralnych

Festiwal Szkół Teatralnych to impreza stworzona z myślą o młodych artystach, kończących właśnie studia aktorskie. To wydarzenie jest zarazem zakończeniem etapu ich edukacji, jak i rozpoczęciem pracy w świecie sztuki. Państwowe szkoły aktorskie co roku zbierają się w Łodzi, żeby zaprezentować swoje spektakle dyplomowe. Tegoroczna 38. edycja, z wiadomych powodów, musiała zostać przeniesiona do internetu.

Ogólnopolski Przegląd Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych (bo pod taką nazwą Festiwal funkcjonował przez pierwsze 10 lat swojego istnienia) powstał z inicjatywy Jana Machulskiego – aktora, reżysera, dramaturga oraz wieloletniego pedagoga i dziekana łódzkiej Szkoły Filmowej. Od marca 1983 roku tradycja trwa nieprzerwanie i z edycji na edycję cieszy się coraz większą popularnością. Festiwal jest pierwszym spotkaniem studentów z prawdziwą widownią, profesjonalną krytyką ich kreacji aktorskich. To także świetna okazja do porównania efektów czteroletniej pracy na studiach, obserwacji technik aktorskich uczestników, nawiązania znajomości z innymi artystami – reżyserami, dyrektorami teatrów. To wielki egzamin aktorski, ogromnie ważny dla każdego przyszłego aktora.
Co roku najwybitniejsi przedstawiciele polskiej sceny artystycznej zapraszani są do Łodzi na widownie, niektórzy z nich zostają wcieleni w grono Jury – nagradzając najbardziej wyróżniających się studentów.

Egzamin online

Festiwal odbył się również w tym roku. W składzie Jury znalazł się Piotr Domalewski, Iwona Bielska, Piotr Dzięcioł, Tomasz Konieczny oraz Mariola Wiśniewska. Komisja, w ostatnim tygodniu listopada, obejrzała nagrane spektakle dyplomowe sześciu szkół teatralnych, na które złożyło się parę wydziałów: dramatyczny, wokalny, wydział teatru tańca. Łącznie na Festiwalu wystawiono 14 spektakli.
Grand Prix, o wysokości 15 tysięcy złotych, przyznano zespołowi z Krakowa za „Innych ludzi”. Wszyscy aktorzy występujący w spektaklu dostali także indywidualne nagrody aktorskie. „Inni ludzie” to opowiadanie Doroty Masłowskiej i to przede wszystkim na nim opierał się reżyser Paweł Miśkiewicz, tworząc z młodymi adeptami aktorstwa końcowy dyplom. Sztuka studentów AST przedstawia warszawską rzeczywistość za pomocą hiphopu, wulgarnego, niepoprawnego języka i skomplikowanych relacji międzyludzkich. Ten skrajnie „polski” świat, w którym nosi się dresy z trzema paskami albo legginsy z nadrukami, to dosadny komentarz dotyczący wspólnoty Polaków. „Inni ludzie” zaprezentowali wysoki poziom nie tylko pod względem znaczenia sztuki i jej przekazu – to także genialna zabawa językiem, muzyką i przestrzenią.

Festiwal Szkół Teatralnych to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, głęboko cenione i miło wspominane przez każdego, kto brał w nim udział. Młodość, świeżość i nowość aktorska w połączeniu z najlepszymi reżyserami i klasyką, tworzą zachwycającą sztukę. Każda edycja zaskakuje oryginalnością, a my co roku dostajemy nową porcję młodych, genialnych aktorów, których sukcesy będzie można śledzić w teatrach i kinach na całym świecie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *